Sercan Yarim Forumları | WebaLem.Forum.St
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ıIıIıIı WeB aLeM ıIıIıIı

AnasayfaAnasayfa  WebaLeMWebaLeM  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Canlı yayında patladı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
LoRD
Kafalar İyi Yine Bugün
Kafalar İyi Yine Bugün
LoRD

WeBaLeM.Forum.St WeBin Yeni aLeMi®
Lakap : Harry Kewell
http://memati.ace.st
MesajKonu: Canlı yayında patladı Canlı yayında patladı EmptyC.tesi Mayıs 02, 2009 9:00 pm

"LoRD Adlı Kullanıcıya Ait Mesaj | WeBaLeM "
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Ergenekon soruşturması kapsamında 5 ay süreyle dinlendiğini açıkladı. Soruşturmayı yürüten savcıların görevi kötüye kullandıklarını öne süren Paksüt, Adalet Bakanı'nı resen soruşturma başlatması için göreve çağırdı. Paksüt, "Savcılar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum" dedi.

CNN TÜRK'te soruları yanıtlayan Osman Paksüt, 5 Nisan 2008 tarihinden itibaren dinlenildiğini belirterek, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün dinleme tutanağını; dinleme başladıktan tam beş ay sonra Anayasa Mahkemesi'ne gönderdiğini açıkladı.

Paksüt, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili olduğunu hatırlattı, kendisiyle ilgili izlenen yöntemin Anayasa ve yasalara aykırı olduğunu belirtti, "Osman Paksüt'ü hedef alan bir tertip var. Korsan soruşturma yürütülüyor" dedi.

Paksüt, "Savcılar benimle ilgili dinleme yapamaz. Benimle ilgili yetki Anayasa Mahkemesi'nin. Bu iş şaibeli kalmamalı. Ben bunu kendi mahkememden ve üyelerinden rica ediyorum, kendilerini göreve çağırıyorum. Eğer Sayın Başkanımız bunu işleme koymadıyda çok vahim bir durumdur. O koltuktan derhal kalkması gerekmektedir" diye konuştu.

"SAVCILAR GÖREVLERİNİ AŞTI"

Paksüt, "Ben savcıların burada görev ve yetkilerini direk aştığını ve Anayasa Mahkemesi başkanlığına dilekçeyi gönderirken nasıl bir suça ilişkin şüphe duyduklarını açıklamayıp eşi ile aynı kişilerle konuşma yapmasını gerekçe göstermelerini kasti buluyorum. Ben yetkili olmadıkları şekilde soruşturma yapmalarını kasti görüyorum. O yüzden Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun duruma el atmasını bekliyorum. Ama bu kurul Adalet Bakanlığı'nın görev sınırları içinde" dedi.

"Tamamen beni hedef alan bir tertip var" diyen Paksüt, "Adalet Bakanı resen soruşturma başlatmalı" ifadesini kullandı.

FERDA PAKSÜT'ÜN DURUMU

Osman Paksüt, "Ferda Hanım, AKP'nin kapatma davasıyla çok mu ilgiliydi?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Ferda Paksüt'ün ben burada ne savunucusuyum, ne de avukatıyım, ne de iddia edilen örgütün (Ergenekon) ne lehindeyim ne aleyhindeyim. Bu programa çıkarken yargıya müdahale gibi bir niyetim yok. Ferda Hanım mahkemeye çıktığında gerekeni anlatır ve bağımsız mahkeme kararını verir."

"YÖNTEMLER, SİNSİCE, KALLEŞÇE"

"Eşinizin kapatma davasında bu kadar içinde olması konuşması, organizasyonlara dahil olması, onları takip ediyor olması sizce hoş bir durum mu? sorusuna ise Paksüt, "Hoş olup olmama, etik olup olmama, insanların arkasından dedikodu yapıp yapmama terör örgütüyle ilgili olan konular değil." diye cevap verdi.

Paksüt, eşinin sözlerinin tek başına yasalara göre suç olmadığını öne sürdü. Telefon dinlemeye tepki gösteren Paksüt, "Bu tür yöntemler sinsice kalleşçe yöntemler. Şunu söylüyorum, hukukun öngördüğü bir şeye nasıl sinsi kalleş dersin? Adam öldürmek cinayettir, ama güvenlik kuvvetlerine kurşun sıkan bir teröristin öldürülmesi cinayet değildir. Çünkü orada cinayet olmaktan çıkmış, hukuka aykırılık hali kalkmıştır. Tekrar ediyorum, insanların konuşmalarını dinlemek çirkindir, sinsidir, iğrençtir, kalleşliktir, kahpeliktir. Ama suçların cezasız kalmasını önlemek için çok sınırlı hallerde ve çok özenle kullanılmak şartıyla hakim kararıyla adalete ulaşabileceğinin yöntemi kabul edilmişse o şekilde kullanılmalıdır" diye konuştu.

Canlı yayında patladı

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası